در دنیای موسیقی و صدابرداری ، انواع کابل‌های مختلفی برای اتصال و انتقال صدا استفاده می‌شود. برخی از انواع کابل‌های معمول آن عبارتند از:

کابل TRS

TRS (Tip-Ring-Sleeve) یک نوع کابل استریو است که دارای سه قطب مثبت (Tip)، منفی (Ring) و زمین (Sleeve) است. این کابل برای انتقال سیگنال صوتی استفاده می شود و معمولاً در ارتباط با دستگاه های صوتی حرفه ای مانند میکسر، هدفون، اسپیکر و گیتار الکترونیک استفاده می شود. قطب منفی در این کابل برای انتقال سیگنال خروجی چپ و راست به کار می رود.

کابل XLR

واژه‌ی XLR مخفف عبارت طولانی XConnector, Locking Connector, Rubber Boot است اما بخش لاستیکی در محصولات امروزی متداول نیست و شاید بهتر باشد بخش Rubber Boot را حذف کنیم xlr نوع ديگري از كابل صداي حرفه‌اي است كه بيش‌تر در زمينة ضبط‌ صدا، پخش‌صدا و تجهيزات همرای پری امپ به كار ميرود. كابل XLR داراي سه قطب پلاگ يعني قطب خروجي، قطب ورودي و قطب زمین است. برخلاف کابل TRS، کابل XLR علاوه بر انتقال سیگنال صوتی، قادر به انتقال تغذیه فانتوم پاور (Phantom Power) نیز استفاده میشود.

کابل MIDI

MIDI (Musical Instrument Digital Interface) چارچوب استاندارد بین المللی برای تبادل داده ها و سینک شدن بین تجهیزات صداساز و تجهيزات الكترونيكي درصنعت صداسازي است. کابل MIDI برای اتصال سینت سایزر ها ، پلاگین ها، درام الکترونیک و دستگاه های ديگر که قابلیت MIDI را دارند قابل استفاده است.

کابل SPDIF

SPDIF یا S/PDIF مخفف عبارت Sony Philips Digital Interface Format می‌باشد و این رابط برای انتقال صدا به صورت دیجیتال به کار می‌رود.
صدا در حالت نرمال به صورت آنالوگ می‌باشد یعنی شبیه یک شکل موج است که در طول زمان تغییر میکند. اما مشکل صدا در حالت آنالوگ اینست که نویز را به خودش می‌گیرد و خراب می‌شود.
راه حل این مشکل انتقال صدا به صورت دیجیتال است در واقع برای انتقال صدا با کیفیت مناسب‌تر و بدون هیچ نویزی می‌توان صدا را به صورت دیجیتال درآورد و بعد انتقال داد.
صدا در حالت دیجیتال به جای انتقال به صورت آنالوگ از طریق مجموعه‌ای از کدهای 0 و 1 منتقل می‌شود.
در حال حاضر (به دو روش میتوان صدا را به صورت دیجیتال انتقال داد) دو اینتر‌فیس برای انتقال صدا با فرمت دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد :
SPDIF که تنها برای انتقال صدا مورد استفاده قرار می‌گیرد.
و HDMI که علاوه بر انتقال صوت، سیگنال‌های دیجیتالی ویدئویی را نیز انتقال می‌دهد.

کابل USB

Universal Serial Bus رایج ترین اتصال حاضر در دنیای دیجیتال است و تقریباً هر جایی صحبت از دستگاه های دیجیتال هست نام آن هم وجود دارد. در حال حاضر، بسیاری از کارت های صدا با این کابل به کامپیوتر متصل می شوند. همچنین بسیاری از میدی کنترلرها، پیانوها و کیبوردهای دیجیتال از یک اتصال USB to Host برای اتصال میدی استفاده می کنند. بسیاری از کارت های صدا و کیبوردها از طریق اتصال USB B to A (کانکتور استاندارد پرینتر-تصویر بالا) متصل می شوند. با این حال برخی از مدل های میکروفون یا کارت صدا، پورت Mini USB دارند. معمولاً در کنار هر محصول دیجیتال کابل USB آن هم ارائه می شود.

USB در سه استاندارد مختلف عرضه می شود:

  • USB 1.1 : در این استاندارد، داده ها با سرعت 12 مگابیت در ثانیه منتقل می شود؛
  • USB 2.0 : که به آن High-Speed USB گفته می شود، داده ها را با سرعت 40 برابرِ استاندارد قبلی یعنی 480 مگابیت در ثانیه منتقل می کند؛
  • USB 3.0 : یا SuperSpeed USB داده ها را با سرعت 5 گیگابیت در ثانیه ( 10 برابر سریع تر از USB 2.0) ارسال می کند.

با توجه به وجود استانداردهای مختلف توصیه می کنیم برای خرید کابل مناسب، به دفترچۀ راهنما یا برچسبی که در کنار پورت وجود دارد توجه کنید.

کابل Thunderbolt

تعداد دستگاه هایی که از درگاه تاندربولت استفاده می کنند رو به افزایش است. این پورت گرچه مزایای های زیادی نسبت به پورت USB دارد ولی به خاطر کم بودن دستگاه های سازگار با آن، بهتر است قبل از خرید، از سازگاری پورت با کارت صدا و تجهیزات خود اطمینان حاصل کنید. برای مثال، مک بوک پرو 2016، تنها راه ارتباطی را تاندربولت 2 قرار داده است و متقابلاً مک بوک 205 (و نه مک بوک پرو) از پورت USB 3.1 به عنوان تنها راه ارتباطی استفاده می کند. در حالت کلی، هر پورت Type C از نوع USB 3.1 است مگر لوگوی تاندربولت، کنارِ آن وجود داشته باشد یا کارخانۀ سازنده این موضوع را در مشخصات محصول بیان کرده باشد. تاندربولت 3، یک استاندارد ارتباطی جدید از سوی اینتل است که قرار است جای تاندربولت 2 را بگیرد. در تئوری، سرعت این درگاه 40 گیگابیت در ثانیه است که دو برابر استاندارد قبلی است؛ و نکتۀ جالب آن این است که از هر طرف می توانید به کامپیوتر متصل کنید؛ یعنی مثل USB نیست که فقط از یک جهت بتوان به درگاه متصل کرد.

برند های تولید کابل

بهترین برندهای تولید کابل انتقال صدا عموماً بر اساس کیفیت ساخت، عملکرد و قابلیت اطمینان شناخته می‌شوند. در زیر به برخی از برندهای معروف در این حوزه اشاره می‌کنم:

1. Mogami
2. Canare
3. Neutrik
4. Van Damme
5. Pro Co Sound
6. Hosa Technology
7. Monster Cable
8. AudioQuest

لازم به ذکر است که هر برند ممکن است در زمینه خاصی از کابل‌های صوتی بهتر عمل کند، بستگی به نیاز شما و نوع استفاده است که کدام یک را ترجیح می‌دهید.