نرم افزار کیوبیس با به دست آوردن ویژگی های جدید دانگل را کنار می گذارد

پایگاه کاربران اساسی و متنوع کیوبیس ممکن است مجبور باشد چند ماه بیشتر از چرخه ی به روز رسانی پایان سال اشتنبرگ منتظر بماند، اما نسخه ی 12 اکنون در دسترس است. البته در شکل حرفه ای خود، کیوبیس سال هاست که یک پلت فرم تولید موسیقی پیچیده و با ویژگی های ارزشمند بوده است. بنابراین اشتنبرگ چه چیزی را به نسخه ی 12 اضافه کرده است تا محصول پرچمدار و چشمگیر خود را بهبود بخشد و کاربران فعلی و بالقوه ی جدید را برای سرمایه گزاری وسوسه کند؟

مجوز کار با  نرم افزار

من در عرض یک دقیقه به لیست گزینه های کیوبیس پرو12 دسترسی خواهم داشت، اما شاید موردی که قبل از راه اندازی بیشترین بازخورد های آنلاین را ایجاد کرد، در واقع چیزی بود که اشتنبرگ در صدد حذف آن بود؛ صدور مجوز از طریق دانگل. دانگل های USB کارایی های  بسیار متفاوتی را عرضه می کنند ؛ اگر اساسا در یک فضای استودیویی ثابت کار می کنید (مثل من) شاید مشکل چندانی نباشد، اما برای آن هایی که متحرک تر هستند، حفاظت از یک یا سه دانگل زمانی که بین موقعیت ها حرکت می کنند می تواند مشکل ساز باشد.
البته، همه ی توسعه دهندگان باید از نرم افزار خود در برابر کلاه برداری محافظت کنند، اما اشتنبرگ بدیهی است که احساس می کند اکنون می توان بدون کلید eLicener این کار را به طور موثر انجام دهد. با نسخه ی 12 لینک فعال سازی به کامپیوتر میزبان شما متصل میشود و میتوانید آن را در حداکثر سه دستگاه مختلف تحت یک مجوز فعال کنید. این برای من هنگام نصب کیوبیس12 پرو  بدون مشکل کار کرد.( اگرچه برخی از کاربران بلافاصله پس از راه اندازی مشکلاتی را گزارش کرده اند که احتمالا ناشی از حجم زیاد  سرور های اشتنبرگ با درخواست های به روز رسانی بوده است) ، و من میتوانستم آن را روی هر دو دستگاه اصلی استودیو ( تحت نظر Mac OS) نصب و فعال کنم و از آن بدون هیچ مشکلی در یک لب تاپ مبتنی بر ویندوز برای کار های موبایل استفاده کنم. بنا به دلایل واقع بینانه و قابل درک، اشتنبرگ در حال برنامه ریزی برای انتقال سایر گزینه های  نرم افزار اصلی خود به سیستم جدید است ؛ همان طور که هر یک از چرخه ی به روز رسانی خود میگذرند؛ برای مثال کاربران WaveLab یا  SpectraLayers برای این که  بتوانند کاملا بدون مجوزکار کنند  باید کمی بیشتر منتظر بمانند، اما همین هم در راه است.

تطابق سیلیکون

به غیر از مجوز بدون دانگل، چه چیزجدیدی در کیوبیس پرو12 وجود دارد؟ به طور معقول اشتنبرگ یک شیوه ی تکاملی به جای شیوه ی انقلابی اتخاذ کرده است ( بنابراین جریان های کاری موجود دست نخورده باقی می مانند)، اما همانگونه که شایسته ی ارتقای کامل است، موارد جدید و بهبود یافته ی زیادی برای بحث وجود دارد.
متن زیر تصویر: معیار عملکرد صوتی بهبود یافته است- اما به نظر نمی رسد که کیوبیس12 حجم اضافه ی قابل توجهی را از سیستم میزبان شما اشغال کند. 

به عنوان مثال کاربران مستقردر اپل از این خبرکه کیوبیس12 از اپل سیلیکون پشتیبانی دارد استقبال می کنند، گفته می شود برای کسانی که دارای یک مک مجهز به M1 هستند، Rosseta احتمالا برای مدتی یکی از واقعیت های زندگی باقی می ماند، ( البته نسبتا بی ضرر) اما توسعه دهندگان نرم افزارموسیقی به تدریج از فرمت تراشه استقبال می کنند. هم چنین شایان ذکر است که در میان فهرست مختصر(نیاز ها) برای کیوبیس 12، وب سایت اشتنبرگ Mac OS Big Sur یا Monterey را معرفی می کند. با این حال گزارش های اولیه ی کاربران حاکی از آن است که بسیاری از افراد با خوشحالی بر روی نسخه های قدیمی تر سیستم عامل مک مانند Catalina کار میکنند. برای کاربران مبتنی بر ویندوز نسخه های 64 بیتی؛  ویندوز10 یا 11  پشتیبانی می شوند. نصب هر دو مک و ویندوزبه 70 گیگابایت فضای ذخیره سازی نیاز دارد و حداقل 8 گیگابایت رم پیشنهاد می شود.
یکی از مزایای دیگر ترتیب های مجوز جدید وبدون دانگل این است که نسخه ی آزمایشی کیوبیس اکنون در دسترس است، در زمان نگارش هنوز به عنوان " به زودی...." فهرست شده بود، اما به این معنی است که می توانید قبل از تصمیم گیری برای خرید؛ کیوبیس 12 را روی سخت افزار سیستم عامل خود بدون خطر آزمایش کنید.
توسعه ی نرم افزار، در نهایت و به ناچار سیستم عامل های میزبان قدیمی را پشت سر می گذارد. با این حال، در حین استفاده، کیوبیس پرو12 در طول دوره ی بررسی، نسبت به iMac سال 2013 من بسیار عملکرد بهتری داشت. اجرای برخی از  پروژه های v11 موجود تحت نسخه ی 12 هیچ مشکل آشکاری ایجاد نکرد، اگر تجربه ی من قابل قبول باشد به نظر نمی رسد که کیوبیس12 در مقایسه با نسخه ی11 کار های اضافه ی قابل توجهی را روی هاست کامپیوتر شما اعمال کند.

تو زمزمه کن من پخش خواهم کرد

ویژگی های جدید یا بهبود های خاص ممکن است برای کاربران مختف جذابیت های متفاوتی داشته باشند، اما با توجه به جست و جو در  اشتنبرگ چه چیزی جدید است؟ لیستی که قبل از عرضه ی واقعی کیوبیس12پرو وجود داشت، گزینه ی جدید   Audio To MIDI Chords به طورویژه توجه من را جلب کرد، مفهوم به اندازه ی کافی ساده است. هر صدای ضبط شده ای را به آهنگ آکورد بکشید ( درگ کنید) و سپس کیوبیس صدا را تجزیه و تحلیل می کند، سپس تغییرات آکورد اساسی را در آن شناسایی می کند: (چند ثانیه طول می کشد)، و آن تغییرات را به عنوان رویداد های آکورد در آهنگ آکورد قرار می دهد
متن زیر تصویر: ویژگی Audio To MIDI Chords  فقط به یک عمل کشیدن (drag & drop) ساده نیاز داشت، در حالی که زبانه ی اختصاصی دستیار آکورد، هرگونه ریزه کاری مورد نیاز پس از شناسایی اولیه ی آکورد کیوبیس را ساده می کند.
برنامه های کاربردی واضح هستند. به عنوان مثال، کسانی که اطلاعات موسیقی محدوددی دارند ممکن است از آن برای آنالیز یک میکس یا برگرداندن آهنگ برای غیر فعال کردن کلید/آکورد، چه برای اهداف آموزشی، چه برای کمک به هرگونه ریمیکس یا ترکیب کردن استفاده می کنند .هم چنین ممکن است از آن برای استخراج آکورد ها از حلقه ی پیانویا سینت استفاده کنند  تا بتوانند  سایر عناصر موسیقی را در اطراف آن بسازند. با این حال شخصا از آن به عنوان تقویت کننده ی جریان کار استفاده می کنم تا آهنگ آکورد را با آکورد های یک ایده ی جدید که به عنوان ضبط گیتار ( ابزار موسیقی مورد علاقه ی من) ضبط شده است، قبل از کشیدن آن آکورد ها به چیزی مانند Toontracks EZkeys  یا EZbass برای تجلی ایده استفاده کنم.وارد کردن دستی آکورد ها در آهنگ آکورد، به اندازه ی کافی ساده است؛ اما می تواند زمان بر باشد. این که کیوبیس این کار را به صورت خودکار برای من انجام می دهد، یک چشم انداز بسیار جذاب است.
بنابراین این مفهوم جذاب است اما آیا واقعا کار می کند؟
به طور شگفت انگیزی من فکر می کنم با توجه به آنچه که در پشت این داستان ها میگذرد باید جالب باشد پس به طور قطع پاسخ بله است. آیا می توانید آن را با آکورد های پیچیده در یک میکس شلوغ، پسوند های عجیب آکورد در یک قطعه ی جاز پیچیده، یا کمی نوازندگی فریب دهید؟ بله شما میتوانید. ممکن است گاهی اوقات مجبور شوید خودتان دست به کار شوید و شناسایی خودکار آکورد را خودتان  به خوبی تنظیم کنید؟بله همین طور است.
با این حال،حتی با این شرایط این روند بسیار خوب کار می کند، من آن را با قطعات گیتار ذکر شده، برخی حلقه های مصنوعی، وچند میکس کامل( از خودم و برخی از انتشارات معروف) امتحان کردم. همان طور که ممکن است انتظار داشته باشید، هر چه اجزای اصلی ساده تر باشد شناسایی آکورد به احتمال زیاد دقیق تر خواهد بود، اما چه کامل باشد چه نباشد، به عنوان  روشی  برای گرفتن اولین پاس در تغییرات آکورد، و ورود آنها به آهنگ آکورد، به عنوان یک ترفند شناخته می شود. بعلاوه، حتی اگر نیاز دارید که نتایج را دقیق تر کنید، ویرایش آکورد در آهنگ آکورد بهبود یافته است و دستیار آکورد اکنون دارای یک تب جدید شناسایی شده است. این به شما یک لیست اولویت بندی شده از جایگزین های آکورد می دهد که به راحتی می توان آن ها را تست کرد تا ببینید که آیا آنها برای اولین انتخابی که کیوبیس از طرف شما  انجام داده است، تناسب موسیقی بهتری ارائه می دهد یا نه.
اگر جریان کاری شما از آهنگ آکورد استفاده نمی کند، یا آموزش شنوایی  شما برای اینکه ساختار آکوردی یک قطعه موسیقی را بدون هیچ کمکی از نرم افزار انجام دهد، به اندازه ی کافی خوب است، بنابراین این ویژگی ها ممکن است چندان مهم نباشد. برای همه ی افراد دیگر از جمله خودم این یک ویژگی بسیار مفید است و برای کاربران حرفه ای، هنرمندان و تازه کار ها در دسترس است.