عبارت (عملکرد انتقال مرتبط با سر) یا HRTF، در چند سال اخیر همزمان با افزایش صدای دو گوش ، در سیستم های صوتی فراگیر مبتنی بر هدفون و توسعه ی اتاق های کنترل مجازی به طور منظم ظاهر شده است.

در اصل HRTF تاثیری است که شکل گوش و سر یک فرد بر تجربه ی شنیداری منحصر به فرد خود دارد و با شناسایی و جبران آن ، با استفاده از DSP، می توان  مواردی مانند صدای فراگیر مجازی و Dolby Atmos را در مقایسه با اندازه گیری های عمومی سر ارائه کرد.

یکی از راه های تشخیص HRTF یک فرد، برنامه  Genelec Aural Creator بوده است. این برنامه برای اولین بار در سال 2019 راه اندازی شد، این دوربین از دوربین دستگاه تلفن همراه شما برای تجزیه و تحلیل شکل گوش و غیره استفاده کرد تا یک HRTF شخصی سازی شده ایجاد کند که می تواند در تعدادی از سیستم های جبران هدفون شخص ثالث و موارد مشابه استفاده شود. 

اکنون Genelec یک افزونه Aural ID  با فرمت های (VST,AU,AAX )منتشر کرده است که میتواند آن HRTF های تولید شده توسط برنامه را بخواند و آن هارا مستقیما در DAW شما اعمال کند. هنگامی که برنامه اندازه گیری های شما را انجام داد، آن ها را در پلتفرم Genelecs VH Cloud آپلود می کند ( همان ابری که برای سیستم بهینه سازی مانیتور GLM خود استفاده می کنند) که  سپس افزونه می تواند آن را دانلود کند. پس از آن Aural ID می تواند آن را در تعدادی از سناریو های مبتنی بر DAW استفاده کند...

ابتدا، Aural ID می تواند از HRTF شخصی شما برای بهبود تجربه شما از صدای دو گوش استفاده کند. ثانیا، این افزونه شامل کتابخانه ای از نمودارهای تصحیح فرکانس برای تعدادی از مدل های خاص هدفون است که می توانید از آنها برای جبران هرگونه نقص تونال در آنها استفاده کنید.

ثالثا، این می تواند از HRTF شما استفاده کند تا احساس گوش دادن به یک جفت بلندگو در اتاق را به شما بدهد، و با استفاده از هندسه ی سرتان، روشی را که از طریق آن صدای بلندگوی چپ به گوش راست شما می رسد را با تمام فیلتر های پیچیده و تاخیر ها بازتولید کند .

با این حال شاید چشمگیر ترین آن، ادغام آن با سیستم GLM باشد. شما از مجموعه ازبلندگو های Genelec SAM در استودیوی خود استفاده میکنید – چه یک راه اندازی ساده ی استریو، یک دستگاه Atmos با 80 بلندگو یا هر چیز دیگری- به هر حال پلاگین  Aural ID می تواند نمایه ی بلندگوی GLM شما را از Genelec Cloud بگیرد و آن را با HRTF سفارشی شما ترکیب کند و اساسا تنظیمات آکوستیک و نظارت اتاق  کنترل خود را با استفاده از هدفون بازسازی کند. ماهیت فردی همه ی اندازه گیری ها به این معنی است که تجربه باید بسیار دقیق باشد، در حالی که سیستم GLM اندازه گیری های جداگانه ی هر بلندگو را در اتاق کنترل شما انجام می دهد این به این معنی است که شما حتی می توانید  تنظیمات خود، تنظیمات سطح، تساوی ، زاویه ی شنیداری، موقعیت در اتاق و غیره را بیصدا و انفرادی کنید.

Genelec با ترکیب یک سیستم بهینه سازی هدفون سرتاسر با فناوری DSP بلند گوی خود، قصد دارد شکاف صوتی بین استودیو و کار از راه دور را حتی در مورد صدای فراگیر پر کند.

مانند قبل، برنامه ی Aural ID Creator رایگان است، در حالی که پلاگین AURAL ID DAW به صورت اشتراک با قیمت 490 یورو در سال، یا 49 یورو در ماه در دسترس است.