شرکت iZotope، که حالا به زیرمجموعه Native Instruments تبدیل شده، اخیرا از نرم‌افزار اصلاح صدای RX 11 رونمایی کرده است. این نرم‌افزار یک ادیتور مستقل و قدرتمند است که شامل مجموعه‌ای از پلاگین‌ها می‌باشد و برطرف کردن مشکلات غیر قابل حل صداها را برای شما آسان می‌سازد. RX 11 به تکنولوژی پیشرفته یادگیری ماشینی مجهز شده و با ارائه ابزارهای جدید و بهبود دادن ماژول‌هایی که در نسخه‌های قبل وجود داشته، به کاربران کمک می‌کند ایرادات صداهای ضبط شده را برطرف کنند.

iZotope RX چه کاری انجام می‌دهد؟
RX ابزارهایی تخصصی را برای اصلاح و پولیش کردن صداها در اختیار کاربر قرار می‌دهد. با وجود طیف نگاری که در پلاگین‌های این مجموعه وجود دارد، کاربر به‌خوبی می‌تواند مشکلات بخصوصی را در صداها هدف قرار داده و آن‌ها را برطرف کند؛ مشکلاتی مانند وجود ریورب، کلیک یا نویز پس‌زمینه در صداها. در جدیدترین نسخه RX، به‌منظور هرچه آسان‌تر شدن پروسه اصلاح صداها، از تکنولوژی هوش مصنوعی استفاده شده است.

iZotope RX 11 چه ویژگی‌های جدیدی دارد؟

RX 11 در سه نسخه Elements، Standard و Advanced عرضه شده است. هر یک از این نسخه‌ها دارای ویژگی‌های جدیدی هستند که به شما کمک می‌کنند به باکیفیت‌ترین صدای ممکن دست پیدا کنید. در ادامه ویژگی‌های جدید RX 11 را به شما معرفی می‌کنیم:

ماژول Dialogue Isolate (موجود در نسخه‌های Standard و Advanced)


ماژول Dialogue Isolate نسبت به نسخه‌های قبل RX به کلی متحول شده و حالا قابلیت حذف ریورب از دیالوگ‌ها را به شما ارائه می‌دهد. با استفاده از این ماژول شما می‌توانید نویز و ریورب نامطلوب را به‌صورت زنده از صدا حذف کنید. این ماژول برای اولین‌بار در نسخه Standard قرار گرفته است. البته پردازش مولتی باند و صدای باکیفیت این ماژول تنها در نسخه RX Advanced در دسترس قرار دارد.

ماژول Loudness Optimize (موجود در نسخه‌های Standard و Advanced)
با استفاده از ماژول Loudness Optimize می‌توانید لِول مستر را برای پلتفرم‌های استریمینگ (اسپاتیفای، یوتیوب و...) بهینه‌سازی کنید. در این ماژول گزینه هوشمندی با نام Learn وجود دارد که با کلیک کردن روی آن، بهترین تنظیمات بلندی صدا برای شما اعمال خواهد شد.

ماژول Streaming Preview (موجود در نسخه‌های Standard و Advanced)
این ماژول جدید به شما اجازه می‌دهد تفاوت صدای ترک خود را در سرویس‌هایی مانند اسپاتیفای، اپل میوزیک و... بشنوید. به این ترتیب شما می‌توانید تنظیمات لازمه را روی ترک خود ایجاد کنید تا در زمان انتشار، به لحاظ صوتی تفاوتی محسوسی در سرویس‌های استریمینگ مختلف نداشته باشد.

ماژول Music Rebalance (موجود در نسخه‌های Standard و Advanced)
این ماژول با استفاده از یک شبکه عصبی پیشرفته به شما اجازه می‌دهد به راحتی وکال را از موزیک‌های باکلام جدا کنید. به این ترتیب شما می‌توانید از ترک‌های دارای وکال، موزیک‌های اینسترومنتال بسازید و یا لاین وکال را به‌صورت خام از ترک‌ مد نظرتان استخراج کنید. این ماژول برای افرادی که به ریمیکس کردن موزیک‌ها علاقه دارند، ایده‌آل است.

ماژول Repair Assistant (موجود در نسخه‌های Elements، Standard و Advanced)


نسل جدید ماژول Repair Assistant از تکنولوژی یادگیری ماشینی ارتقا یافته‌ای استفاده می‌کند و قادر است با سرعت و کیفیت بیشتری صداها را اصلاح کند.

حالت Mid/Side (موجود در نسخه‌های Standard و Advanced)
حالت Mid/Side به شما اجازه می‌دهد قسمت مرکزی و کناری استریو ایمیج را به‌صورت مجزا تنظیم کنید. این قابلیت انعطاف بیشتری را در اصلاح کردن صداها برای شما فراهم می‌کند. به‌عنوان مثال شما می‌توانید تنها ایراداتی که در کانال میانی یا کانال‌های چپ و راست وجود دارد را هدف قرار دهید.

Dialogue Contour (موجود در نسخه Advanced)
کنترل‌های جدید Formant و Variation به شما اجازه می‌دهند کاراکتر و لحن صدای گوینده یا بازیگر را کنترل کنید. با وجود این ماژول دیگر مهم نیست هر بخش از دیالوگ را از کدام برداشت استفاده کرده‌اید؛ به‌هم چسباندن برداشت‌های مختلف با این ماژول بسیار طبیعی صدا خواهد داد.

Spectral Editor ARA (موجود در نسخه‌های Standard و Advanced)
حالا شما بدون ترک کردن پنجره اصلی نرم‌افزار میزبان (DAW) می‌توانید با استفاده از طیف نگار، مشکلات موجود در صدا را پیدا کرده و آن‌ها را اصلاح کنید. ادیتور طیف نگار حالا شامل پردازش‌های مربوط به گین، حذف کلیک و حذف نویز می‌باشد. این ماژول در حال حاضر تنها برای نرم‌افزار Logic Pro در دسترس قرار دارد و در تابستان پیش‌رو به‌صورت یک آپدیت رایگان برای چند نرم‌افزار میزبان دیگر هم عرضه خواهد شد.

باید اشاره کنیم که نسخه Elements با قیمت 99 دلار، نسخه Standard با قیمت 399 دلار و نسخه Advanced با قیمت 1199 دلار به‌ فروش می‌رسند.