بررسی کامل مک استودیو برای استفاده در موزیک پروداکشن

کاربران اپل با خاطرات طولانی PowerMac G4 Cube  خیره کننده و بدون فن را به خاطر خواهند آورد، این مدل که در سال 2000 راه اندازی شد برای حرفه ای ها بسیار محدود و برای سایر کاربران بسیار گران بود و تنها پس از یک سال متوقف شد. با این حال اپل بر روی ایده ی یک ماشین رو میزی پافشاری کرد و 4 سال بعد مک مینی ظهور کرد. این یک موفقیت بزرگ بوده است و به طور گسترده در استودیو های موسیقی استفاده می شود، اما آیا هنوز جایی برای یک دستگاه کوچک تر  و پر طرفدار تر وجود دارد؟ واضح است که اپل این طور فکر می کند و نتیجه ی آن مک استودیو است.

پیروی از دستور های قدیمی هیچ مشکلی ایجاد نمیکند
استودیو و مینی هر دو یک سطح مربعی 7.7 اینچی (197mm) را اشغال می کنند، اما 3.7 اینچ (95mm)، ارتفاع استودیو تقریبا 3 برابر است ( به راحتی در سطح سه فضای راک جای می گیرد)
هم چنین تا حدودی سنگین تر است، وزن مک مینی 2.6 پوند (1.2kg) است، در حالی که استودیو بسته به نحوه ی پیکر بندی آن،  5.9 یا 7.9 پوند (2.7 یا 3.6) کیلوگرم است.
برای خنک کردن داخل سیستم مهندسان اپل بار دیگر یک معماری حرارتی، منحصر به فرد و نوآورانه ایجاد کرده اند که بخش هایی از آن از بیرون قابل مشاهده است، با استفاده از یک دمنده دوطرفه ( که بیشتر در شومینه ها یافت می شود ) هوا از طریق محیط سوراخ شده ی در اطراف پایه محفظه به داخل کشیده می شود و از طریق منبع تغذیه ی دایره ای به ماژول حرارتی تراشه هدایت می شود. پس هوای گرم از پشت دستگاه، از طریق بیش از 2000 سوراخ دقیق تراشیده شده، توسط یک اگزوز عقب با امپدانس کم به بیرون رانده می شود.
متن زیر تصویر
سیستم خنک کننده ی مک استودیو قبل از بیرون راندن آن از اگزوز عقب، هوا را از پایین محفظه به داخل و سراسر سیستم می کشد.

با توجه به اینکه تراشه های سری M1 از قبل برای بهره وری انرژی طراحی شده اند، این بدان معنا است صدای سیستم به سختی قابل شنیدن است. در واقع تا آنجا که طبق آزمایش های مطابق با استاندارد ECMA-109 ( برای مقادیر ا نتشار نویز اعلام شده ی فناوری اطلاعات و تجهیزات مخابراتی ) مک استودیو تنها 15Db SPL اندازه گیری شده از موقعیت اپراتور ساتع می کند. برای فهمیدن این موضوع نمودار هایی راکه در مدرسه به شما نشان داده شده بود به خاطر بیاورید، 15) دسی بل بین صدای تنفس آرام) یا خش خش برگ ها (10  دسی بل) و زمزمه (25 دسی بل) است.
من هرگز در طول دوره ی آزمایش شنیدن هیچ گونه نویز فن را که مزاحم باشد به یاد نمی آورم حتی اگر مک استودیو روی میز جلوی من قرار داشت، صرفا به نظر می رسید که علاقه ای به هدایت هوا از طریق سیستم نداشته باشد چه در حال اجرای تست Geekbench یا حتی زمانی که می خواهم یک جلسه ی پیچیده (pro tools) را پخش کنم. تنها زمانی که من واقعا آن را اجر ا کردم، اجرای GFXBench بود که تمام هسته های GPU روی تراشه را به گونه ای که نرم افزار موسیقی و صدا انجام نمی دهند کنترل کرد، برخی از کاربران مشکلاتی را در مورد صدای دائمی فن گزارش کرده اند، اما به نظر می رسد که این مشکلی در دستگاه تست نیست، و من از استفاده کردن از آن در اتاق با یک نوازنده نمی ترسم.

 

بازگرداندن پورت A  به USB
با توجه به شباهت های فیزیکی،  منطقی است که اپل از اتصال مک مینی به عنوان نقطه ی شروع برای استودیو استفاده کند و این دقیقا همان کاری است که مهندسان این شرکت انجام داد اند. در قسمت عقب، چهار کانکتور USB-C را خواهید دید که از Thunderbolt4 (امکان انتقال سریع داده تا 40 گیگابیت بر ثانیه)، پورت نمایش یا Display Port ( تا حداکثر وضوح (6k، USB 4 ( هم چنین تا 40 گیگابیت بر ثانیه )، USB 3.1 Gen 2 ( حد اکثر10  گیگابیت بر ثانیه) و حداکثر 15 وات برای تامین برق دستگاه مجهز به اتوبوس را پشتیبانی می کند. اتصال پورت های USB-C ، دو کانکتور USB-A هستند که تا 5 گیگابیت بر ثانیه را برای رابط های MIDI، دانگل ها، سایر لوازم جانبی ورودی و هر چیز دیگری که ممکن است به آن نیاز داشته باشید پشتیبانی می کند . 
متن زیر تصویر
پنل عقب: خبر خوب، مردم: پورت ها باز گشته اند! حتی پورت USB نوع A که مدت هاست جزء گونه های در خطر انقراض محسوب می شود.

با ترکیب پورت ها و قابلیت های پردازش گرافیکی تراشهM1 max  یا Ultra می توان حد اکثر پنج نمایشگرخارجی را به مک استودیو متصل کرد و نزدیک به 90 میلیون پیکسل را هدایت کرد. هر یک از چهار پورت Thunderbolt4 را می توان برای نمایش نمایشگری با وضوح حداکثر 6k استفاده کرد، مانند Pro Display XDR شرکت اپل، و هم چنین پورت HDMI( مانند مدل های mini  و MacBook Pro 2021) که از یک صفحه نمایش 4k اضافی پشتیبانی می کند. این خیلی کاربردی است اگر شما می خواهید از یک نمایشگر جداگانه، مانند تلوزیون برای نمایش تصویر استفاده کنید در حالیکه روی پروژه ای با محتوای ویدئویی در حال کار هستید.
مک پرو شبکه اترنت دوگانه 10 گیگابیتی را ارائه می دهد، و اگر این شبکه به مک استودیو هم منتقل می شد خوب بود. اما فقط یک پورت اترنت 10 گیگابیتی به عنوان استاندارد وجود دارد. هم چنین دارای همان قابلیت های شبکه ی بی سیم مک بوک پرو با پشتیبانی از Wi-Fi 6 ( از لحاظ فنی با نام 802.11 ax شناخته می شود که با استاندارد های قبلی 802.11 a/b/g/n/ac  و بلوتوث 5  سازگار است.
ادامه ی جست  و جوی ما در قسمت پشتی مک استودیو، جک  3.5 میلی متری صدا برای اتصال هدفون یا بلندگو های فعال است، همانند جدید ترین مدل های مک بوک پرو این خروجی صدا،  هم از هدفون های امپدانس بالا و هم از خروجی خط واقعی پشتیبانی می کند.


بررسی قطعات داخلی مک استودیو
هنگامی که اپل مدل های جدید مک بوک پرو 14 و 16  اینچی را در اواخر سال 2021 عرضه کرد، پس از گمانه زنی های فراوان مشخص شد که دو عضو جدید خانواده M1 SoC از آن استفاده می کنند: M1 Pro و تراشه های M1 max . 
M1 pro یک تکامل طبیعی از تراشه ی اصلی M1 بود که اپل سال قبل عرضه کرد. در جایی که M1 دارای یک  CPU  هشت هسته ای  (شامل 4 هسته ی عملکرد و 4  هسته ی انرژی) است ، M1 pro بر پایه ی M1 ساخته شده تا یک CPU 8 تا 10هسته ای را ارائه دهد ( که دو هسته کار آمد هستند).  و شاید حتی تاثیر گذارتر ، M1 pro اعداد مرتبط با حافظه و GPU  را دو برابر می کند. تعداد هسته های  GPU  از 7 یا 8 به 14 یا 16 هسته  رسید، در حالی که بیشترین مقدار حافظه یکپارچه از 8 یا 16 گیگابیت به 16 یا 32 گیگابیت با پهنای باند 200 گیگابیت بر ثانیه رسید.
علاوه بر پیشرفت های کمی GPU، CPU، و حافظه یکپارچه، M1 pro هم چنین موتور رسانه ای را برای رمزگذاری ویدئو ، و رمز گشایی آنچه Neural Engine برای یادگیری دستگاه انجام داده بود معرفی کرد.
Media Engine (موتور رسانه ای) بر روی موتور های پردازش سیگنال تصویر و کدگذاری/ رمزگشایی رسانه ی M1 ساخته شده است، و قابلیت هایی را اضافه می کندکه قبلا فقط برای کاربران مک پرو با کارت Afterburner در دسترس بود. این شتاب سخت افزاری را برای کدک های ویدئویی H.264,HEVC(H.265),ProRes, و ProRes RAW با استفاده از یک موتور رمز گشایی ویدئو، یک موتور رمز گذاری ویدئو و یک موتور رمز گشایی و رمز گذاری اختصاصی برای مدیریت ProRes  فراهم می کند.