مهمترین قانون در میکس و مسترینگ

میکس و مسترینگ دانش هایی هستند که هر مهندس صدا با توجه به اطلاعاتی که از این دانش ها دارد به میکس یا مسترینگ پروژه ها می پردازد.
پیش روی هر مهندس صدا، دریایی از پلاگین ها و افکت ها وجود دارد که هر روز در آپدیت های جدید به تعداد و کیفیت آنها افزوده می شود.

اما آیا داشتن حجم وسیعی از این پلاگین ها و استلزام به استفاده از تمامی آنها ضروری است؟

 در میکس قانون ثابتی برای استفاده کردن یا نکردن از پلاگین و افکت خاصی وجود ندارد و به جرات و قطعیت می توان گفت، مهمترین مساله درک صحیح مهندس صدا از جریان صوتی، تاثیر دقیق هر پلاگین بر روی صدا، دانستن تاثیر علمی ترتیب قرار گرفتن پلاگین هاست، بنابراین " اگر واقعا نمی دانید یک پلاگین چه کاری انجام می دهد، به هیچ عنوان از آن استفاده نکنید" .

هیچ وقت به دنبال پریست های آماده و تقلید نادرست از سایر مهندسین نباشید. میکس مانند یک ماشین حساب نیست که با درج اعداد، خروجی های پیش بینی شده و دقیقی را دریافت کنید، بلکه برای هر پروژه و هر صدایی، بدون شک مهندسی خاصی مورد نیاز است.
اما پیشنهاد ما به شما علاوه بر افزایش دانش علمی و عملی و تربیت گوشی حساس و دقیق، پیدا کردن تسلط کامل بر چندین پلاگین کاربردی است که واقعا می دانید این پلاگین و پارامترهای قابل تنظیم آن چه تاثیری بر صدا می گذارد.
باید بدانید هیچ لزومی به استفاده از تمام پلاگین های موجود، وجود ندارد و تنها با چند پلاگین کاربردی، می توان هر پروژه ای را در سطح استاندارد میکس کرد.

تکنیک های گوش کردن در میکس و مسترینگ                                                                                  

گوش کردن در حالت مونو : 

بالاخره نتیجه میکس در حالت مونو نیز پخش خواهد شد و مهندس صدا نیز باید کیفیت میکس نهایی را در سیستمی مشابه بررسی کند. گوش کردن در حالت مونو فرایندی برای بررسی پارامترهای مرتبط با زمان در میکس از قبیل هم فازی (time Coherency)، توازن و حتی Panning است.

هم فازی:
پخش میکس های استریو در سیستم مونو، کاهش دامنه و یا خنثی سازی کامل در برخی فرکانس ها را به همراه دارد. این موضوع ممکن است به دلیل خارج از فاز بودن خروجی های چپ و راست (بین ۲ و ۳ در اتصال XLR) باشد. این اتفاق که نتیجه آن شاید حذف خواننده و یا سازی خاص باشد، بسیار بد است. گوش کردن به حالت مونو، در حین میکس برای جلوگیری از این اتفاق خوب است.

توازن :
بسیاری از مهندسین صدا معتقدند که بررسی توازن در حالت مونو بهتر است. در نتیجه از این روش برای برقراری توازن در قطعه بهره می برند. همچنین گوش کردن در حالت مونو، تشخیص اثر خنثی سازی صداها روی هم را ممکن می کند.

 پنینگ :                                                                                                                                      
اگرچه بسیاری از مهندسین صدا از کاربرد حالت مونو در بهبود Panning آگاه نیستند، ولی این روش امکاناتی فراتر از حالت استریو برای این کار فراهم می کند.