Reason 13 معرفی شد
شرکت Reason Studios بالاخره ورژن جدید نرم‌افزار میزبان محبوبش یعنی Reason 13 را معرفی کرد. این نسخه از نرم‌افزار ریزن تغییرات قابل توجهی را به همراه دارد. 
آخرین‌بار سه سال پیش بود که نسخه جدیدی از نرم‌افزار Reason منتشر شد و در این مدت کاربران این نرم‌افزار درخواست‌های زیادی برای به‌روز شدن برخی المان‌های آن داشته‌اند. یکی از مواردی که در Reason 13 به‌روز شده، قسمت جستجوگر است که حالا به کاربران اجازه می‌دهد پچ‌ها، سمپل‌ها و لوپ‌ها را بسیار آسان‌تر از گذشته پیدا کنند. در این نسخه از نرم‌افزار کاربران می‌توانند با جستجو کردن نام یا نوع کاراکتر صداها، سمپل‌ها و پچ‌های مورد نظرشان را پیدا کنند. به‌عنوان مثال اگر به دنبال یک سمپل درام می‌گردید که کیک درام پانچی داشته باشد، کافی‌ست کلمه Punchy را جستجو کنید تا سمپل‌ها و پچ‌هایی که دارای این کاراکتر صوتی هستند برای شما نمایش داده شوند. به این‌ترتیب بسیار سریع‌تر از گذشته می‌توانید صداهای مورد نظرتان را پیدا کنید. علاوه بر این، در Reason 13 شاهد به‌روز شدن بانک صدای نرم‌افزار با پچ‌ها، لوپ‌های REX و سمپل‌های جدید خواهیم بود.

اما یکی از بخش‌هایی که کاربران Reason نسبت به قدیمی شدن آن بسیار گله داشتند، قسمت سیکوئنسر است که حالا در نسخه جدید این نرم‌افزار دچار تحول شده است. در Reason 13 قسمت سیکوئنسر به دو بخش تبدیل شده و حالا بخشی که مربوط به ادیت کردن صداها و کلیپ‌هاست، جزئیات بیشتری را نمایش می‌دهد و دسترسی آسان‌تری به قابلیت‌های مربوط به ادیت کردن MIDI و Audio را فراهم می‌کند. همچنین زوم کردن در این نسخه از ریزن هم آسان‌تر شده و شما می‌توانید با کلیک کردن و کشیدن نوار بالای صفحه (خط‌کش بالای صفحه) به سمت بالا یا پایین، درجه زوم را تغییر دهید. علاوه بر این موارد کاربردی، طراحی ظاهری نرم‌افزار هم به‌روز شده و حالا جلوه زیباتری پیدا کرده است.

در هر نسخه جدید از نرم‌افزار ریزن، شاهد اضافه شدن تعدادی سینتی‌سایزر و افکت جدید بوده‌ایم و Reason 13 هم از این قاعده مستثنی نیست. در این نسخه سینتی سایزری با نام Polytone به نرم‌افزار اضافه شده است. Polytone با الهام از سینتی‌سایزرهای آنالوگ کلاسیک طراحی شده و صدای آنالوگ و گرمی را به شما ارائه خواهد داد. در کنار صدای آنالوگ، این سینتی سایزر دارای قابلیت‌های مدرن و پیشرفته‌ای برای طراحی صدای حرفه‌ای هم می‌باشد.


علاوه بر سینتی سایزر جدید، دیلی Ripley Space هم به ریزن اضافه شده که با ترکیب دیلی و ریورب، کاراکتر منحصر به‌فردی را در اختیار شما قرار می‌دهد. در این ماژول تلفیقی دیلی و ریورب دسترسی به افکت‌هایی مانند فیلتر و دیستورشن هم فراهم شده تا امکان خلق کردن انواع فضاها برای کاربر فراهم شود. امکانات گسترده Ripley Space به شما اجازه می‌دهد به صداها عمق و رنگ بدهید.

در نهایت اضافه شدن سه دیوایس کاربردی را به Reason 13 شاهد هستیم. یکی از این دیوایس‌ها Sidechain Tool نام دارد که همان‌طور که از نامش پیداست، پروسه سایدچین کردن صداها را برای شما آسان خواهد کرد. دیوایس دیگر Gain Tool نام دارد که امکان کنترل کردن لِول سیگنال و pan کردن صدا را به شما می‌دهد تا در صورتی که بخواهید از اتومیشن روی این پارامترها استفاده کنید، میکسر اصلی شما شلوغ و بهم ریخته نشود. سومین ابزار اضافه شده هم Stereo Tool نام دارد که ابزاری برای واید کردن صداست و به خوبی می‌تواند به سینتی سایزرهای مونو یا ترک‌های وکال جذابیت بدهد.
به‌زودی قرار است فاز تست بتای Reason 13 آغاز شود و نسخه نهایی این نرم‌افزار روز 29 خرداد در دسترس علاقمندان قرار خواهد گرفت.