رکوردر صدا Zoom H8 یکی از محصولات شاهکار تولید کمپانی Zoom است که میتواند تصویر ذهنی شما را از امکانات یک رکوردر صدا عوض کرده و دنیای جدیدی برایتان بسازد. این رکودر فوق العاده میتواند برای شما کیفیت و امکانات فراهم بیاورد تا هر نیازی در هر ابعاد و اندازه ای که داشتید را براورده کرده و شما را شگفت زده نماید.

تعداد کانال های قابل ضبط با رکوردر صدا Zoom H8 :

شما میتوانید با استفاده از این رکوردر حرفه ای تا 12 ترک ( Track ) رکورد کنید.

کانکتورهای رکوردر صدا Zoom H8 :

این رکوردرجذاب، یک رکوردر ماژولار است و شما میتوانید علاوه سرجک های تعبیه شده اولیه بر روی دستگاه، اگر نیاز بیشتری داشتید و سرجک های ورودی بیشتری خواستید از توسعه دهنده که توسط شرکت Zoom معرفی شده استفاده کنید. اما به صورت پیش فرض سرجک هایی که بر روی رکوردر موجود است را توضیح می دهیم.

سرجک های ورودی و خروجی :

این دستگاه دوست داشتنی دارای 6 سرجک ورودی سیگنال صدا می باشد که 2 عدد از آن ها از نوع ComboJack XLR بوده و تعداد 4 عدد از سرجک ها از نوع XLR می باشد.

یکی دیگر از سرجک های ورودی صدا که هم توانایی انتقال سیگنال میکروفون را دارد هم سیگنال Line، سرجک 3.5 میلی متری یا Mini TRS  می باشد.

در بخش سرجک های خروجی 2 کانکتور وجود دارد :

1- سرجک خروجی Line Output است که میتوانید با استفاده از آن خروجی صدای رکوردر خود به دوربین تصویربرداری خود متصل نمایید. نوع کانکتور تعبیه شده برای Line Output از نوع 3.5 میلی متری یا Mini TRS می باشد.

2- سرجک خروجی دیگر، سرجک خروجی هدفون است که شما بتوانید سیگنال صدای ورودی به رکوردر را قبل از شروع فرایند ضبط و در حین ضبط مانیتور کرده و بشنوید.نوع کانکتور تعبیه شده برای هدفون از نوع 3.5 میلی متری یا Mini TRS می باشد.

ویژگی های ذخیره سازی :

رکوردر صدا Zoom H8 برای ضبط سیگنال های صدا از 3 فرمت مختلف استفاده می کند که عبارتند از :

1- WAV با نرخ نمونه برداری 44.1 , 48 , 96 کیلوهرتز با عمق بیت های 16 و 24 بیت قابل انتخاب

2- MP3 با نرخ نمونه برداری 44.1 , 48 , 96 کیلوهرتز با عمق بیت های 16 و 24 بیت قابل انتخاب

3- BWF با نرخ نمونه برداری 44.1 , 48 , 96 کیلوهرتز با عمق بیت های 16 و 24 بیت قابل انتخاب

در حداکثر نرخ نمونه برداری و عمق بیت این دستگاه میتواند با نرخ نمونه برداری 96 کیلوهرتز و عمق بیت 24 بیت اقدام به ضبط و ذخیره سازی فایل های صوتی نماید.

یکی از امکانات دیگر این دستگاه دارا بودن 3 پردازش دینامیکی است که میتواند در انجام رکوردی با کیفیت کمک زیادی نماید. این پردازش های عبارتند از :

1- Compressor

2- Limiter

3- Low-Cut Filter

تعاریف این پردازش ها به این شرح می باشد :

Compressor، برای جلوگیری از اعوجاج یا Distort شدن صدا با عبور و خارج شدن سیگنال ورودی از محدوده دینامیکی و Headroom که به باعث می شود صدای ضبط شده قابل استفاده نباشد. وظیفه پردازش دینامیکی کمپرسور نگه داشتن سیگنال عبور در محدوده دینامیکی ( Dynamic Range ) به منظور جلوگیری از افت یا شدت بیش از حد سیگنال، می باشد.

Limiter، شما با فعال سازی این پردازش می توانید میزان dB صدای در ضبط شدن را کنترل کرده و بر هر مقداری که تنظیم کردید، سیگنال صدای شما از آن بالاتر ضبط نخواهد شد و این میتواند به شما کمک کند تا بتوانید به از محدوده دینامیکی ( Dynamic Range ) خارج نشده و به Headroom نزدیک نگردید.

Low-Cut Filter، همین طور که از نامش پیداست پردازشی است که اجازه عبور فرکانس های صوتی پایین تر از فرکانس معیین شده را نمی دهد و این ویژگی این امکان را به شما می دهد تا از ضبط فرکانس های پایین که نیاز ندارید جلوگیری شود.

یکی دیگر از امکانات جذاب این رکوردر دوست داشتنی امکان اتصال از طریق بلوثوت به رکوردر است که میتوان با خرید دانگل بلوتوث مدل BTA-1 به صورت جداگانه و نصب بر روی رکوردر و اتصال به آیفون و آیپد با استفاده از اپلیکیشن اقدام به مانیتورینگ سیگنال های ورودی، رکورد، پخش و دستور توقف رکورد کرد.

امکان کنترل از طریق سیستم عامل اندروید وجود ندارد!