بهترین پلاگین های EQ در سال 2024

پلاگین‌های اکولایزر نقش مهمی در کیفیت میکس‌ها و مسترینگ‌های شما دارند. این روزها ما به تعداد زیادی پلاگین اکولایزر باکیفیت دسترسی داریم؛ برخی از این پلاگین‌ها سخت‌افزارهای آنالوگ را شبیه‌سازی می‌کنند و برخی دیگر قابلیت‌های نرم‌افزاری گسترده‌ای را در اختیار ما قرار می‌دهند که اکولایزرهای سخت‌افزاری قادر به ارائه آن نیستند. ما در این مقاله انواع مختلفی از بهترین پلاگین های EQ را به شما معرفی خواهیم کرد.

FabFilter Pro-Q3

این پلاگین شرکت FabFilter سال‌هاست که به‌عنوان یکی از بهترین پلاگین‌های EQ شناخته می‌شود. انعطاف بی‌نظیر، دقت بالا و راحتی استفاده از این پلاگین موجب محبوبیت آن شده است. از ویژگی‌های Pro-Q3 می‌توان به امکان استفاده از 24 باند اکولایزری داینامیک اشاره کرد. با این پلاگین شما به راحتی می‌توانید صداها را به هر صورتی که در نظر دارید، شکل دهید. آنالیزر طیف‌نگار Pro-Q3 نمایشی بسیار کاربردی از انرژی فرکانس‌ها را به شما ارائه می‌دهد تا شما با راحتی هرچه بیشتری بتوانید پارامترهای EQ را تنظیم کنید.
علاوه بر این موارد، ویژگی‌هایی منحصر به‌فردی مانند پردازش mid/side و جبران کاهش گین به‌صورت اتوماتیک هم در Pro-Q3 وجود دارد. انحنای باندهای اکولایزری این پلاگین مانند اکولایزرهای آنالوگ طراحی شده تا کاراکتر و گرمای مناسبی به صداها بدهد.

iZotope Ozone 11 EQ

iZotope Ozone 11 EQ یکی از بهترین پلاگین‌هایی است که گرمای صدای اکولایزرهای آنالوگ را همراه با دقت بالای دیجیتالی ارائه می‌دهد. این پلاگین به شکلی طراحی شده تا صدای غنی و موزیکال سخت‌افزارهای آنالوگ را شبیه‌سازی کند. این خصوصیت موجب می‌شود میکس‌های شما عمق، گرما و کاراکتر صوتی جذابی پیدا کنند. علاوه بر این، دقت بالای Ozone 11 EQ به شما کمک می‌کند تا جزئی‌ترین ایرادات صداها را به خوبی برطرف کنید. این پلاگین رابط کاربری نسبتا ساده‌ای دارد که در کنار تکنولوژی پردازش دیحیتال پیشرفته iZotope به شما اجازه می‌دهد به‌راحتی تنظیمات مناسبی را برای هر صدایی پیدا کنید.

Softube Tube-Tech Equalizer

شرکت Softube همیشه پلاگین‌های بسیار باکیفیتی را عرضه می‌کند و پلاگین Tube-Tech Equalizer هم از این قاعده مستثنی نیست. این پلاگین به شکلی بسیار دقیق یکی از اکولایزرهای سخت‌افزاری معروف شرکت Tube-Tech را شبیه‌سازی می‌کند و کاملا کاراکتر صوتی یک اکولایزر آنالوگ را به شما خواهد داد. 
گرمای صدا و کیفیت صوتی این پلاگین کاملا شبیه به اکولایزر آنالوگ Tube-Tech است؛ این اکولایزر به‌واسطه فرکانس‌های بالای نرم، فرکانس‌های بیس قدرتمند و کاراکتر صدای گرمش شناخته می‌شود. با استفاده از این پلاگین شرکت Softube شما می‌توانید جان تازه‌ای به صداهای دیجیتالی بدهید. انعطاف این پلاگین باعث شده تا شما بتوانید از آن برای وظایف مختلفی در میکس استفاده کنید، از رنگ دادن به صدا گرفته تا برطرف کردن ایرادات فرکانسی.

Oeksound Soothe2

Soothe2 چیزی فراتر از یک پلاگین ساده برای شکل دادن به محتوای فرکانسی صداهاست؛ این پلاگین در حقیقت تلفیقی از یک اکولایزر داینامیک و یک کمپرسور مولتی باند است. به این‌ترتیب شما می‌توانید با استفاده از Soothe2 فرکانس‌های ناهنجار را با دقت بالایی کمرنگ کنید.
این پلاگین با دقت بالایی فرکانس‌های نامطلوب را شناسایی کرده و سپس شدت این فرکانس‌ها را کاهش می‌دهد. برای مثال اگر وکالی دارید که صدای تیزی دارد یا سین‌های آن زیادی برجسته هستند، Soothe2 به شما کمک می‌کند به‌راحتی این فرکانس‌های ناهنجار را محو کنید و به صدای تمیزتری برسید.

Universal Audio Mäag EQ4

این پلاگین کمپانی یونیورسال آدیو یکی از اکولایزرهای آنالوگ معروف شرکت Mäag Audio را با دقت بالایی شبیه‌سازی می‌کند. البته همان‌طور که از پلاگین‌های یونیورسال آدیو انتظار می‌رود، برای استفاده از Mäag EQ4 نیاز به سیستم‌های UAD-2 یا Apollo دارید.
این پلاگین دارای پنج باند فرکانسی ثابت در فرکانس‌های 10Hz، 40Hz، 160Hz، 650Hz و 2.5kHz است و شما می‌توانید هر یک از این باندها را حداکثر 15 دسی‌بل بوست (افزایش شدت) یا حداکثر 4.5 دسی‌بل کات کنید. کار با این پلاگین بسیار ساده است و شما به‌راحتی می‌توانید کاراکتر صدای اکولایزر آنالوگ Mäag Audio را به میکس‌هایتان بیاورید.

 Focusrite FAST EQ

FAST EQ محصولی از کمپانی مطرح Focusrite است که در همکاری با شرکت Sonible طراحی شده است. این پلاگین با آنالیز کردن صدا به شما کمک می‌کند سریع‌تر به نتیجه دلخواهتان دست پیدا کنید. FAST EQ دو رابط کاربری متفاوت را در اختیار شما قرار می‌دهد و شما بر حسب نیازتان می‌توانید هر یک از آن‌ها را انتخاب کنید؛ این دو رابط کاربری عبارتند از حالت FAST که تنظیمات ساده‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد تا خیلی سریع به نتیجه برسید؛ حالت دیگر هم Detailed نام دارد که تنظیمات عمیق‌تری را در اختیار شما قرار می‌دهد تا بهتر بتوانید روی جزئیات تمرکز کنید. به‌طور کلی Focusrite FAST EQ به شکلی طراحی شده تا با آنالیز کردن صدا و پیشنهاد دادن تنظیمات اکولایزری، کار را برای شما آسان کند.
در این پلاگین شما ابتدا بر حسب نوع صدایی که روی آن کار می‌کنید، یک پروفایل اینسترومنت انتخاب می‌کنید، شامل درامز، بیس، وکال و... سپس ترک را پلی‌ می‌کنید تا محتوای فرکانسی صدای مد نظرتان آنالیز شود. پس از اتمام آنالیز صدا، سه نوع پردازش برای شما آماده می‌شود که شما می‌توانید از بین آن‌ها انتخاب کنید. Focusrite FAST EQ نه تنها کار شما را آسان می‌کند، بلکه این پلاگین برای افراد مبتدی می‌تواند بسیار آموزنده هم باشد.

Mastering The Mix Mixroom

متفاوت‌ترین پلاگین لیست ما، Mastering The Mix Mixroom است. پلاگین Mixroom دارای هشت باند اکولایزری است و از یک طراحی عمودی استفاده می‌کند؛ به شکلی که محتوای high frequency (فرکانس‌های بالا) در بالای پنجره پلاگین و محتوای low frequency (فرکانس‌های بیس) در پایین پنجره قرار می‌گیرند. در این پلاگین هر باند فرکانسی به شکل یک باکس رنگی نمایش داده می‌شود؛ ارتفاع هر باکس، پنهای باند را مشخص می‌کند و پوزیشن عمودی هر باکس هم نشان‌دهنده فرکانس آن است. هر باکس در یک فضای سه بعدی قرار می‌گیرد، پس بزرگ کردن اندازه هر باکس موجب افزایش گین آن محدوده فرکانسی و در نتیجه نزدیک شدن صدا به شنونده می‌شود. در عوض با کوچک کردن هر باکس می‌توانید گین محدوده فرکانسی مد نظرتان را کاهش داده و صدا را از شنونده دور کنید.
با این‌حال قدرتمندترین بخش پلاگین Mixroom قابلیت‌های هوشمند اکولایز کردن صدای آن است که دارای دو بخش می‌باشد. این پلاگین با آنالیز کردن صدای مد نظر شما، تنظیماتی را به شما پیشنهاد می‌دهد. همچنین شما در صورت نیاز می‌توانید یک ترک موسیقی رفرنس را روی پلاگین لود کنید تا Mixroom تنظیمات اکولایزری مشابه آن را به شما پیشنهاد دهد.
شیوه جدیدی که پلاگین Mixroom در پیش گرفته هم بسیار آموزنده است و هم می‌تواند در وقت شما صرفه‌جویی کند.

Brainworx Amek EQ 200

پلاگین Brainworx Amek EQ 200 با الهام از اکولایزر کلاسیک و پنج بانده GML 8200 ساخته شده است که بیشتر برای پروسه مسترینگ کاربرد دارد. طراحی آنالوگ این پلاگین حس و حال کار با یک اکولایزر سخت‌افزاری را به شما می‌دهد. البته این پلاگین از ویژگی‌های مدرن هم غافل نشده و امکان پردازش Mid/Side را فراهم کرده است. در صورتی که حالت Mid/Side را فعال کنید کانال چپ، سیگنال میانی یا mid را کنترل می‌کند و کانال راست هم وظیفه کنترل کناره میدان استریو یا side را برعهده خواهد داشت.
EQ 200 کاراکتر صوتی زیبایی دارد. منحنی‌های اکولایزری این پلاگین ملایم و موزیکال هستند؛ حتی اگر شما پهنای باندها را کاهش و گین آن‌ها را تا انتها بالا ببرید، باز هم صدای تیز و ناهنجاری از این پلاگین نخواهید شنید. این پلاگین مناسب همه نیست، اما اگر به دنبال یک پلاگین اکولایزر ایده‌آل برای مسترینگ هستید و به رنگ صدای تجهیزات آنالوگ علاقه دارید، Brainworx Amek EQ 200 یک انتخاب فوق‌العاده برای شما خواهد بود.