Luna (لونا) نرم‌افزار میزبان کمپانی یونیورسال آدیو است که با الهام از سخت‌افزارهای آنالوگ ساخته شده است. این نرم‌افزار که پیش‌تر تنها در دسترس کاربران مک قرار داشت، حالا برای ویندوز هم منتشر شده است و شما هم‌اکنون می‌توانید آن را به صورت رایگان دانلود کنید.
پلاگین‌های یونیورسال آدیو به واسطه شبیه‌سازی سخت‌افزارهای آنالوگ شهرت دارند و نرم‌افزار Luna نیز در همین مسیر قدم برمی‌دارد. میکسر این نرم‌افزار دارای سامینگ آنالوگ، انواعی از tape machine، چنل استریپ و کامپرشن موازی است. همچنین یک اکستنشن شبیه‌ساز tape با نام Oxide Tape در دسترس شما قرار خواهد داشت.
یکی از اینسترومنت‌های پیش‌فرض این نرم‌افزار آهنگسازی، Shape نام دارد که حاوی سمپل‌هایی از کیبودهای کلاسیک، درامز، پراکشن، گیتار، بیس، سازهای ارکسترال و صداهای سینتی سایزری می‌باشد. در صورتی که نیاز به پلاگین‌های بیشتر داشته باشید می‌توانید ورژن Luna Pro را با قیمت 399 دلار خریداری کنید.
زمان زیادی که میان انتشار نسخه مک و ویندوز Luna وجود دارد، نشان می‌دهد که انتشار نسخه ویندوز در اولویت یونیوسال آدیو نبوده است، اما به‌نظر می‌رسد انتشار این نرم‌افزار برای ویندوز بسیار منطقی است. در دنیای اپل، Luna با نرم‌افزارهایی مانند GarageBand و Logic رقابت می‌کند که هر دو رابط کاربری ساده و سریعی دارند؛ با این‌حال هیچ یک از این دو نرم‌افزار برای ویندوز عرضه نشده‌اند و احتمال می‌رود کاربران زیادی در دنیای ویندوز مشتاق استفاده از نرم‌افزار لونا باشند.

باید اشاره کنیم نرم‌افزار Luna یکپارچگی عمیقی با کارت‌های صدای Apollo دارد و این موضوع به شما کمک می‌کند از پردازش کم تاخیر (low-latency) این کارت‌های صدا نهایت بهره را ببرید. پروژه‌هایی که در Luna می‌سازید، هم در نسخه مک و هم در نسخه ویندوز این نرم‌افزار باز خواهند شد، اما باید توجه داشته باشید از آنجایی که ویندوز از پلاگین‌های VST3 و مک از پلاگین‌های AU پشتیبانی می‌کند، پلاگین‌هایی که در هر یک از این پلتفرم‌ها استفاده کرده باشید، در پلتفرم دیگر باز نخواهند شد. البته یونیورسال آدیو می‌گوید برای اضافه کردن پشتیبانی VST3 به نسخه مک Luna برنامه‌هایی دارد تا این مشکل برطرف شود.
شما از طریق وبسایت Universal Audio می‌توانید نسخه رایگان نرم‌افزار Luna برای ویندوز را دانلود کنید.