آکوستیک چیست؟

آکوستیک (Acoustic) از زبان یونانی گرفته شده است و به معنای شنیده شدن می باشد، و Acoustics به معنی دانش اصوات، ایجاد، پخش، انتقال، کنترل و آثار صدا می باشد.
در محیط های کاری مطابق با استانداردها و قوانین مقدار و حدود قابل قبولی از صدا مجاز می باشد و اگر شدت صدا از این مقداری بیشتر شود آسایش صوتی و سلامتی افراد دچار اختلال می شود.

به همین دلیل عایق کاری صوتی ساختمان ها و محیط های کاری الزامی می باشد (هر چند در ایران این قوانین بطور کامل رعایت نمی شوند).

این یک علم است که توسط قوانین فیزیک اداره می شود، که به ما کمک می کند تا به نحوی که صدا در محیط کار می کند را درک و پیش بینی کنیم. گفته شده است که فضایی دارای آکوستیک خوب است یعنی محیط صدایی را فراهم می کند که ما می خواهیم از آن استفاده کنیم.

ضرب جذب صدا:

خاصیتی از ماده است که نشان می دهد این ماده چقدر می تواند موج صدای منتشر شده را جذب کند. ضریب جذب صوت عددی بین صفر تا یک است، اگر سطحی صدایی را جذب نکند ضریب جذب آن برابر با صفر است و اگر تمام صدا را جذب کند ضریب جذب آن برابر با یک می باشد.
همیشه بزرگتر بودن ضریب جذب صدا بیان کننده مناسب بودن عایق صوتی برای عایق کاری آکوستیک نمی باشد. ماده ای برای عایق کاری مناسب است که ضریب جذب آن متناسب با کاربرد سازه و اتاق مورد نظر باشد. ضریب جذب بر زمان طنین اثر می گذارد.

آکوستیک ساختمان:

بر دو اصل استوار است:
1- جذب صداهای ناخواسته با استفاده از مواد جاذب بکار رفته در ساختمان.
2- جلوگیری از انتقال صدا از بیرون به درون ساختمان از طریق دیوارها، درب ها، پنجره ها و سقف.

در زمان عبور صدا از دیوار، امواج صوت باعث لرزش دیوار می شود و خود این لرزش نیز ایجاد منبع ثانویه صدا می کند. بنابراین هر چقدر دیوار سنگین تر باشد لرزش آن دشوراتر است و صدای کمتری از آن عبور می کند. برای مثال اگر وزن دیورا حدود 50 کیلوگرم درهر متر مربع باشد، به اندازه 26 دسیبل از شدت صدا کاسته می شود. اگر ضخامت دیوار را دو برابر کنیم شدت صدا به اندازه 9 دسیبل دیگر کاهش می یابد. اما افزایش ضخامت دیوار از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نمی باشد. در این حالت می توان با دولایه کردن دیوار و قرار دادن عایق صوتی بین آن ها، دیوارهای ساختمان را عایق کاری صوتی کرد.

صدا در نتیجه ارتعاش اجسام از نقطه ای به نقطه ی دیگر حرکت می کند. هنگام انتشار صدا در محیط در واقع این ذرات هوا هستند که با ارتعاششان باعث انتقال صدا شده اند.

ذرات هوایی که در اثر ارتعاش صوت به داخل حفره های عایق صوتی می روند و از آن خارج می شوند و به دلیل اصطحکاک بین آنها مقداری از انرژی صوت به گرما تبدیل می شود

آکوستیک به معنی کنترل انتشار مستقیم و غیر مستقیم (مسیرهای ثانویه) توسط صوت است.

برای فراهم نمودن یک صدای خوب در محیط باید به سه نکته توجه ویژه داشت

اول کنترل و رسیدن صدای خوب به هر شخص به صورت مستقیم است که این موضوع خود بیانی از مباحث انتشار و بازگشت و کم کردن مدت زمان طنین جهت جلوگیری از هم پوشانی شدن صداها توسط یکدیگر است.

دوم جلوگیری از ایجاد نویز یا نوفه بوده که از طریق انتخاب سایت مناسب دور ازالودگی صوتی ، دیوارهای دوجداره، مصالح جاذب و دورسازی تأسیسات از چنین محیط‌هایی و همچنین قرار دادن فضاهای واسطه‌ای چون کریدور و انبار میان محیط خارج و فضاهای شنوایی است

سوم استفاده از سیستم‌های صوتی ایده‌آل می‌باشد؛ که در واقع تقویت صدا توسط بکارگیری میکروفونها و بلندگوها و آمپلی فایرها با تعبیه یک اتاق کنترل است، که بسته به نوع بکارگیری متفاوت بوده و از سیستم‌های مختلفی می‌توان بهره برد.