از همان‌ زمانی که امکان تنظیم کردن موسیقی یا همان موزیک پروداکشن با کامپیوتر فراهم شد، این سوال وجود داشت که آیا ویندوز برای این‌کار بهتر است یا مک. هرکس درباره این موضوع نظر خودش را دارد. هیچ‌یک از این دو پلتفرم کاملا بی‌عیب و نقص نیستند اما قابلیت‌های فراوانی را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.
این تفکر که ویندوز مناسب کارمندان و مک مناسب هنرمندان است قدیمی شده و دیگر چنین چیزی وجود ندارد. محصولات قدرتمند ویندوز مانند لپ تاپ‌های مایکروسافت سرفیس یا سری Dell XPS به‌خوبی نشان می‌دهند طراحی سخت‌افزاری محصولات ویندوزی چقدر پیشرفت کرده و شما با این لپ‌تاپ‌های قدرتمند می‌توانید تمام نرم‌افزارهای مورد نیازتان را به خوبی اجرا کنید. البته اپل خودش پردازنده‌های محصولاتش را تولید می‌کند و در این زمینه با فراهم کردن قدرت پردازشی بیشتر، از ویندوز پیشی گرفته است.
در این مقاله تقابل بین ویندوز و مک در سال 2024 را بررسی خواهیم کرد. آیا یکی از این دو گزینه برای آهنگسازها و تنظیم‌کننده‌ها مناسب‌تر است؟

کارایی
نیازهای تنظیم‌کننده‌های امروزی بسیار وسیع و متنوع است. برای برخی از تنظیم‌کننده‌ها، کامپیوتر تنها نقش یک وسیله برای ضبط را دارد؛ این افراد از افکت‌ها و سینتی سایزرهای سخت‌افزاری استفاده می‌کنند و صدایی که خلق می‌کنند کاملا خارج از کامیپوتر ساخته می‌شود. برای این دسته از تنظیم‌کننده‌ها، کامپیوتر تنها وسیله‌ای برای کنار هم قرار دادن صداهای ضبط شده است. اما برای دسته دیگری از تنظیم‌کننده‌ها، کامپیوتر همه‌چیز است. این افراد از MIDI، اینسترومنت‌ها و افکت‌های نرم‌افزاری و همچنین سمپل‌ها استفاده می‌کنند. شاید شما جایی در بین این دو دسته قرار بگیرید. نکته‌ای که اهمیت دارد این است که ما به کامپیوتری دسترسی داشته باشیم که قدرت مورد نیاز ما را فراهم کرده و کارها را برای ما ساده کند.
همیشه این تصور وجود داشته که لپ تاپ‌ها و کامپیوترهای اپل کارایی بهتری دارند؛ کاربران مک برای استفاده از سخت‌افزارهایشان نیازی به نصب درایور و سردر گم شدن در منوهای پیچیده ندارند. متاسفانه باید بگوییم این مسئله کماکان وجود دارد و متصل کردن سخت‌افزارها به ویندوز بدون دردسر نیست. شما باید برای بسیاری از محصولات درایور مخصوص به آن‌ها را نصب کنید و همچنین باید توجه داشته باشید که ویندوز تنها یک ورودی/خروجی صدا را در لحظه می‌تواند شناسایی کند؛ پس اگر نیازهای پیچیده‌ای دارید و به‌عنوان مثال می‌خواهید از دو کارت صدا به‌صورت همزمان استفاده کنید، احتمالا مک برای شما انتخاب بهتری خواهد بود. 

هزینه
قیمت محصولات عامل بسیار مهمی در انتخاب آن‌ها دارد. اپل به گران بودن محصولاتش معروف است. البته که محصولات اپل پیشرفته‌ترین سخت‌افزارها و طراحی بسیار زیابیی دارند، اما برای استفاده از این محصولات باید هزینه زیادی را پرداخت کنید. در طرف دیگر، کمپانی‌های مختلفی هستند که لپ‌تاپ یا کامپیوترهای ویندوزی تولید می‌کنند و به همین‌دلیل تنوع زیادی در محصولات ویندوزی وجود دارد؛ پس شما با هر بودجه‌‌ای می‌توانید یک سیستم ویندوزی مناسب خریداری کنید.
موضوع دیگری که اهمیت دارد، حفظ شدن ارزش محصول در طولانی مدت است. برای مثال شما یک لپ‌تاپ  MacBook Proخریداری می‌کنید. قیمت این محصول بالاست و شما از آن توقع زیادی دارید. با این‌حال پس از مدت زمان کوتاهی متوجه می‌شوید که این لپ‌تاپ تفاوت چندانی با لپ‌ تاپ‌های ویندوزی ندارد و تغییر معنا داری را برای شما ایجاد نکرده است. اما در میان‌مدت متوجه خواهید شد که این مک بوک پرو همچنان عملکرد بهتری از لپ‌ تاپ‌های ویندوزی جدیدتر دارد و شما شاید تا سال‌ها نیازی به ارتقا دادن مک بوک خود پیدا نکنید. علاوه بر این، در طولانی‌مدت و زمانی که بخواهید مک بوک خود را بفروشید متوجه می‌شوید که در بازار محصولات کارکرده، لپ‌تاپ شما ارزش خرید بالایی دارد و شما با قیمت خوبی می‌توانید آن را بفروشید. دلیل این موضوع اعتبار برند اپل و سخت‌افزاری است که در لپ‌تاپ شما استفاده شده است.
به همین‌دلیل اگرچه خریداری محصولات اپل در ابتدا هزینه زیادی روی دست شما می‌گذارند، اما در طولانی‌مدت هزینه‌ای که برای یک مک بوک پرداخت کرده‌اید، احتمالا پایین‌تر از چیزی باشد که برای یک لپ‌تاپ ویندوزی میان‌رده پرداخت می‌کنید. با خریداری یک لپ‌تاپ میان‌رده ویندوزی، احتمالا دو سال بعد نیاز به خریداری رم یا کرات گرافیک پیدا می‌کنید و زمانی هم که بخواهید آن را بفروشید، قیمت آن به شدت افت کرده است.
پس پیشنهاد می‌کنیم هنگام خریداری محصولات، تنها به برچسب قیمت آن‌ها نگاه نکنید و به این موضوع توجه داشته باشید که هزینه‌ای که پرداخت می‌کنید در طولانی‌مدت چه ارزشی خواهد داشت.

نکات دیگر
علاوه بر قیمت و قدرت سیستم، عواملی دیگری وجود دارد که باید به آن‌ها توجه داشته باشید. اگر به لپ‌تاپی نیاز دارید که آن را هرجایی با خود حمل کنید، اندازه، وزن و شارژدهی باتری لپ‌تاپ اهمیت زیادی پیدا می‌کند. آن دسته از لپ تاپ‌های اپل که دارای پردازنده M1، M2 یا M3 هستند، شارژدهی بهتری نسبت به بسیاری از لپ تاپ‌های ویندوزی دارند. لپ تاپی مانند MacBook Air به‌لحاظ سبکی و پرتابل بودن یکی از بهترین گزینه‌های پیش‌ روی شماست.
در سایر بخش‌ها نمی‌توان با قطعیت گفت که کدام یک از سیستم عامل‌های ویندوز یا مک عملکرد بهتری دارند. هر دوی این سیستم عامل‌ها ابزارها و رابط کاربری قدرتمندی را در اختیار شما قرار می‌دهند و کارها را برای شما ساده می‌کنند. هم دستگاه‌های ویندوزی و هم دستگاه‌های مک گاها با در خواست برای بروزرسانی و کرش‌ها شما را خسته می‌کنند، اما هر دو پلتفرم مناسبی را برای آهنگسازی و تنظیم در اختیار شما قرار می‌دهند.
روی هم رفته نمی‌توان با قطعیت گفت کدام سیستم عامل برای آهنگسازی و تنظیم انتخاب مناسب‌تری است و این انتخاب کاملا بستگی به نیازها و حتی سلیقه شما دارد. هر کدام از این سیستم عامل‌ها را که انتخاب کنید، کامپیوترها و لپ‌ تاپ‌های زیادی وجود دارد که نیازهای شما را پاسخ دهند.